RANTSAL DÖNÜŞÜM KİMİN İÇİN.?


İktidarı ele geçirenler sürekli kendileri için kaynak yaratırlar bunu da halka hizmet diye sunarlar. AKP İktidarıyla kentsel dönüşüm veya rantsal dönüşüm diye çok katlı gece kondular yaratılarak hem doğal alanlar yok edildi hemde komşuluk ilişkileri bitirildi..
"Depreme önlem " adı altında gündeme getirilen "Afet riski Altındaki alanların . Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun " da bunun apaçık örneği Yasayla sadece sadece gecekondular değil, emekçilerin kentte sığındıkları her alan sermayenin isteğine göre yıkılıp yeniden yapılmak isteniyor..
AKP hükümetinin " Afetlere karşı önlem almak " adına TOKİ eliyle başladığı "Kentsel dönüşümün kime hizmet ettiğini ülkenin her yanında görmek mümkün.
Sulu kule halkı 400 yıldır yaşadıkları yerlerden atılarak parası olana satılmıştır. Ankara da en riskli alanlar olan alivyun toprak yapısına sahip olan yerlere dokunulmuyor (demet evler gibi) Kentsel dönüşüm Türkiye de, yönetimlerce yatırım amaçlı ,toplumun sosyal,ekonomik yapısından referans almadan ,sadece fiziki mekanın düzenlenmesi olarak ele alınıyor dönüşüm süreciyle üretilen mekanlar kentin ruhuna ve mekanına yabancı hatta aykırı olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bir anlamda kent yoksulları yaşadıkları alanların dışına sürülerek parası olanlara devredilmiştir.
.Elmadağ ilçesi kaya zemini üzerinde binalar yapılmış yüz yıllardır deprem ,sel felaketi olmayan bir yerleşim yeridir. insanlar bahçeli tek katlı veya iki katlı evlerinde huzur içinde yaşamaktadır. burası yerel yönetimin girişimiyle afet bölgesi ilan edilerek yeni rant alanı yaratılmıştır. Halkın örgütsüz oluşu ve yalan haberlerle halk pasifize edilmiştir size daha fazla konut vereceğiz demagojileri havalarda uçuşuyor.. oysa ülkedeki tüm rantsal dönüşümlerde yoksullar mağdur olmuştur.. çünkü söz konusu yığınların refahı değildir birilerinin rant kapısı aşılmasıdır.
Ülke insanı veya ilçe halkı sorunların karşısında yalnız terk edilmiş olarak durmaktadır çaresiz kalan insanlar zalime boyun eğmek zorunda kalıyor..Oysa şu unutulmamalı saten benim insanca yaşayacağım sıcak bir yuvam ve ilişkileri sürdüreceğim komşularım var neden rantsal dönüşüme kurban ediliyorum bu soruyu sormalı onların sıcak yuvasını yıkanlardan hesap sorulmalı.. çünkü insanlar bu filmin sonunda borçlanacak ve komşuluk ilişkisi olmayacak.. Bu nedenle bu rantsal dönüşüm bizim için değil bunu iyi bilelim.?