Yıkılmak üzere olan gecekondudaki 5 çocuklu Özbey ailesinin feryadı

Ankara'nın Elmadağ ilçesi Hasanoğlan Mahallesi'nde 5 kız çocukları ile yıkılmak üzere olan bir gecekonduda hiçbir geliri olmadan yaşam mücadelesi veren Özbey ailesinden 'geçinemiyoruz' feryadı. Kendisinin de rahatsız olduğunu belirten 45 yaşındaki Aliye Özbey, "Küçük kızım Zümrüt böbrek hastası, tedavi görmesi gerekiyor. Sobanın yandığı küçük odada kalmak zorundayız. Evimiz başımıza yıkılacak diye çocuklarım korku ile yaşıyorlar. Çocuklarımın eğitim masraflarını da karşılayamıyoruz. Hayırsever vatandaşlardan yardım etmelerini istiyorum" dedi. Eşi 58 yaşındaki Abdülaziz'in şeker ve astım gibi rahatsızlıkları nedeniyle çalışamadığını, kendisinin ise ayaklarında ve belinde kireçlenme, boynunda ise damar sıkışması olduğunu belirten 45 yaşındaki Aliye Özbey, sıkıntılarını dile getirdi. Özbey, "Yaşları 8-16 arasında 5 kız çocuğum okula gidiyor. Lise 2. sınıf öğrencisi kızım Hatice'nin kalbinde stent takılı. Her gün 5 TL dolmuş parası vermek zorundayız. Sabah yediği bir şeylerle akşama kadar okulda aç eğitim görüyor. Küçük kızım Zümrüt böbrek hastası. Sürekli tedavi görmesi gerekiyor" dedi.

ATILAN DİNAMİTLERDEN EVİMİZ SALLANIYOR

Hastalıklarının nedenini, yaşadıkları yıkılmak üzere olan gecekondu olduğunu belirten Aliye Özbey, "Soba bir odada yanıyor. Hepimiz küçük odanın içinde kalmak zorundayız. Taş ocaklarının dibinde oturuyoruz. Atılan dinamitlerden her gün evimiz deprem var gibi sallanıyor. Ev başımıza yıkılacak diye çocuklarım korku ile yaşıyorlar. Büyükşehir Belediyesi'nden yılda iki defa gıda yardımı alıyoruz. Bir ton da kömür yardımı veriyorlar. Ama ihtiyaçlarımızı karşılamaktan çok uzak" diye konuştu.

ÇOCUKLARIMA AYAKKABI ALAMADIM

Okullar açıldığında 2 ay önce Elmadağ Kaymakamlığı'na giderek sıkıntılarını anlattığını, işsiz kocasına iş istediğini belirten Aliye Özbey, "Kaymakamlık bana sadece 300 TL maddi yardımda bulundu. Çocuklarımın eğitim masraflarını karşılamak şöyle dursun, ayaklarına ayakkabı bile alamadım. Komşulardan her gün borç para isteyerek kızımı 18 kilometre uzaklıktaki okuluna gitmesini sağlamaya çalışıyorum. Bana borç verenlerin veya yardımda bulunanların da durumları zaten bizden iyi değil. Bizleri nereye kadar destekleyecekler bilemiyorum. Hayırsever vatandaşlardan bizlere yardım etmelerini istiyorum" dedi.

DHA