Siz Neyin Peşindesiniz

 

Ülkemizde, yıllardan beri süre gelen kentleşme politikalarındaki uygulanan iki yüzlü ve ayrıcalıklı yaklaşımlar neticesinde çarpık, sağlıksız, çirkin çirkin binalar yükselmiş insanların gereksinimleri(sosyal ve kültürel çevre, yeşil alan ve otopark... vb.) hiçe sayılarak kentler betona yani ranta teslim edilmiş.  Son yıllarda ilçemizde aynı durumdan muzdarip. Özellikle Kemalpaşa, İsmetpaşa ve kısmen de Gümüşpala mahallelerimizde hemen hemen her sokakta bir bina yükselmeye devam ediyor. Ancak tek ya da iki katlı binayı yıkıp yerine 3-5-6 katlı binalar yapmak ilçemizi ne ileri götürüyor ne de gelecek yılları adına bizlere umut veriyor. Çünkü alt yapı, nüfus...vb etkenler düşünülmeden yapılan binalar en fazla on yılı kurtarır. Yeşil alanı ve otoparkı olmayan binalar cadde ve sokakları daraltmakta otobüs güzergahında, yani ana caddede bile iki araç karşılıklı geçemiyor. Durum böyle iken; Yenice, Yenipınar ve Yenidoğan mahallelerimizde yapılacak kentsel dönüşüm ilçemiz adına yeni bir hava kazandıracağını düşünüyorduk. Projenin maketleri güzeldi. Gerçi maket konusunda başarılı bir belediyemiz var. Hatırlarsanız, Tatlıca’da kondollar, teleferikler, şelaleler vardı, Kargalı’da kütük hafta sonu kültür evleri, Yenimahalle’de üniversite, Yesildere’de Veterinerlik fakültesi, kapalı olimpik yüzme havuzları ... vb gerçekten ne oldu bunlar hepsi makette kaldı. Neyse uzatmayalım kentsel dönüşüme devam edelim. Bu proje daha doğarken sahipsiz kaldı. Başkan Gazi Şahin hak sahiplerini bilgilendirmedi, projeye sahip çıkmadı. Firmadan gelen iki üç memur halkı yalan yanlış bilgilendirdi ve biraz da zorlama ile hak sahiplerinin imzalarını aldılar. Elbette yerinde yapılacak kentin tarihini, kültürünü, belleğini, dokusunu koruyup kollayacak hatta geliştirerek devam edecek, kentsel dönüşüm alanını rant alanı değil hizmet alanı mantığı ile hareket eden projeleri destekliyoruz.
Elmadağ Kentsel Dönüşüm Projesi çok ağır ilerlerken aldığımız bir haber “Dakika bir gol bir” cinsinden. Yapımı biten Proje Tanıtım ve Sosyal Tesis binası olarak planlanan bina Elmadağ Belediye Meclisinin almış olduğu 2018/12 sayılı karar gereğince 10 yıllığına kiraya verilecek. Yine almış olduğumuz bir duyum ise burayı bir AKP’li milletvekilinin alıp özel okul yapacağı yönünde. Diyebilirsiniz ki ihale açık herkes girip alabilir ancak bu planlanmış bir proje çünkü kararda eğitim kurumu olarak kiraya verilecek deniliyor. Bu bina kentsel dönüşümde sosyal ve kültürel bir tesis olması açısından önemli kentsel dönüşüm sadece eski binayı yıkıp yerine yenisini yapmak ile olmaz ki. Bu binayı on yıllığına kiraya vermek oradaki hak sahiplerinin hakkını gasp etmek değil de nedir? Buradaki amaç ne? Amaç eğitim kurumu ihtiyacını karşılamak ise Belediye kendi bünyesinde burayı kreş ya da anaokulu veya ilkokul olarak kullanabilir. Amaç para kazanmak ise 7.220tl muhammen bedel ile ihaleye çıkan bir yerden gelecek para ile 2017 yıl sonu itibari ile 32 milyon lirayı geçen Elmadağ Belediyesi borcu ödenmez. Asıl üzücü olan ise kararda bu bina işlevini yitirdiği için kiraya verilecek deniliyor. Peki bu bina neden işlevini yitiriyor ya da madem öyle neden milyonlarca lira harcayıp böyle bir bina yapıldı?
Elmadağ Belediyesi son yıllarda “Ben yaptım oldu” mantığı ile hareket eder konumda. Ancak unutulmamalıdır ki; ilçemizde Elmadağ’ı çok seven ve gelişmesi için mücadele eden yürekli insanlar var ve her zaman bu insanlar mücadele edecektir. Bazılarının düşündüğü gibi Elmadağ sahipsiz değildir.
 M.BARLAS