GERİCİLİK HORTLADI

Gericilik nedir gericilik özünde geriye götürme arzusu taşımaktadır o halde gericiliğe karşı çıkmak geriye gitmenin geridekinin kötü bir şey olduğunu düşünmekten kaynaklanır.Peki her geride ki kötümüdür.Kötüler mi geridedir yada her ilerideki iyimidir neden gerici diyoruz eski değerlere sahip çıktığı için.Heykel yıkan veya heykelin içine tükürenlere gerici denmez,mi.

Eski düzenin özlemcileri hep var oldu çünkü bu insanlar karanlığın hamam böceği bunlar aydınlıkta yaşayamaz. Birde tüm kirli ilişkilerini buralarda kurmuşlar bunların geçim kapısı her türlü cinselliği buralarda yaşarlar buralar Allaha ulaşmanın yolu falan değil.Bakın size iki örnek Nakşibendi şeflerinden Tevfik hoca kadınların göbeğine dua yazıyor sonrada yanlış oldu diye yalayarak siliyor.Kimi Şıha kendini teslim ediyor kimide çorabının kirli suyunu içiyor. Bir başkası eşini Şıha veriyor cennete gidiyim diye.Bunların içinde hiç fakir yoktur Dini-ticaret- Siyaset üç kavram özdeşleştirmişler.Bazı aymazlar bu gerici yapılaşmaya sivil Toplum kuruluşu diyor oysa derneklerde köşede kimse oturmaz ve elini öptürmez.. Emperyalizm dünyanın her tarafında bunları kullanır bakınız kurtuluş savaşı öncesine ingilizler için camilerde hutbe okutanlar. Kubila’yın kafasını kesenler 6,ıncı filoya tepki gösteren devrimcilere saldıran. 6,ıncı filoya karşı namaz kılan hep bu gurup takımıdır.Ülkede siyaset yapanlar bu oy deposu çoğunluğu hep kullanmış taviz vermiştir. Bu nedenle aydınlanma devrimi başarıya ulaşmamış.Her seferinde askeri darbelerle aydınlar,ilericiler, devrimciler katledilmiş devrimciler işkence tezgahında can çekişirken bunlar hayatın tüm alanlarında örgütleniyordu çünkü bunlar emperyalizmin ılımlı yanı güce biat eden anlayışını temsil ediyorlardı ılımlı İslam sömürüye ve zulme ses çıkarmayan yaratıklar demekti.

Bunlarda öyle yaptı artık emperyalizm İslami örgütleri kuruyor finans ediyordu el -kaide bunlardan biri bizdeki İslami kesim iki yüzlü alçaktır. Irakta 1.5 milyon insan öldü sesi çıkmadı ,ramazanda Libya’da Müslüman’lar öldü sesi çıkmadı şimdi Suriye’ye saldırı hazırlığındaki iktidara yalakalık yapıyorlar.Bunlar neden Müslüman değil Peygamber ne diyor asla zulmün yanında yer alma ,Kul hakkı yeme bunlarda her türlü pislik mevcut yaz yaz bitmez.Bunlar Kemaliz,me niye düşman çünkü aydınlanma devrimi bu hamam böceklerini tarihin çöplüğüne itti bu nedenle ATATÜRK’E ve onun değerlerine savaş açtılar şimdi İngiliz ve Amerikan ajanları iktidar din adına onlara hizmet ediyor.

 

OLTADAKİ ALIK

Yanlış uygulanan sıcak paraya endeksli politikalar Üreten toplum yerine tüketim toplumu yaratıldı. Çevrenize bir bakın çalışmayan asalaklar dolu nerdeyse çalışmayı artık ayıplıyor’lar Çünkü artık iktidar çoğu ihtiyacını karşılıyor buda çalışmayı sevmeyen bizim insanımızın işine geldi. Çünkü bizler çalışmayı fazla sevmeyen bir halkız. Bununla iktidarın programı örtüşünce işler tıkır tıkır yürüdü. Oysa devlet sosyal olduğu için yakacak ve erzak vermiyordu bunlar planlı bir çalışmanın ürünüydü.Çünkü balığı yakalamak için oltanın ucuna yem takılırdı. Bu erzak işi buydu önce üreten ülkeyi yok etmek için tüm fabrikaları satışa çıkardılar üstelik bu kurumlar anlı şanlı kurumlardı hepsini sattılar .Bu gelen parayı yatırıma yönlendirmediler. Dışar,dan gelen sıcak paranın faizine yatırdılar.Bu satışlar sürekli devam etti ne para getiriyorsa elden çıkardılar. Hatta para gelsin diye Askerliği bile paralı hale getirdiler.Şimdide bozuk orman alanlarını satışa çıkardılar. Akarsuların üstüne HES’leri kurarak doğa katliamı yaptılar. Sadece yapılanlar bunlarla sınırlı değildi Koşularımızla sıfır sorun diye emperyalizm tarafından iktidar olanlar haliyle efendiye hizmet edecekti.

Bu nedenle tüm komşularımızla ilişkimiz bozuldu halk bu çirkinliklere neden kayıtsız kalıyor çünkü halk bu duruma düşürüldü. Erzak ve kömür alarak halkın tepkisi körleştirildi.İşsiz kalan kitleler yine planlı Tv, programıyla beyni yıkandı evde oturup izdivaç,yemekteyiz ,kadın programları insanın dağarcığını geliştiren programlar değil bu nedenle tüm kanallar el birliğiyle halkı yaşadığı sorunlardan uzaklaştırıyor. 60 yakın diziler halka dayatılarak duymayan,bilmeyen bir halk yaratıldı.Buda toplumu alıklaştırdı halk artık üç maymunu oynuyor.Size kısa bir hikaye anlatıyım kralın biri işgal ettiği ülkenin kralını güneşin altında aç susuz bırakarak acı çekmesini sağlamış Daha sonra’da kral esir ettiği krala su ve yiyecek vererek onu kurtarmış.Bu nedenle esir kral kendini kurtaran krala biat etmiş günümüze uyarlarsak halkı bu duruma kim düşürdü tabi,ki bu iktidarlar bunlardan onlar sorumlu değilmiş gibi erzak verdi ama artık reklamlar bitti kara göründü çünkü hazıra dağ dayanmaz.Şimdi yeşil kartları paralı hale getirdiler bizler bu talan ekonomisine karşı sadece baktık oysa tüm kazanımlarımızın ırzına geçildi aman erzak kesilmesin diye alık alık baktık gelinen süreçte her kesi ceza evine doldurdular.Çünkü alıklar çoğunluktaydı ses çıkartacak kimse kalmamıştı.

ELMADAĞ SEVDASI

Sevdalı olmayan sevda’dan anlamaz bizi biz yapan en büyük özellik İlçemizi ve,Ülkemizi çok seviyoruz.Bu nedenle kavgalıyız bunu ancak sevdalı olanlar anlar çünkü insanın doğasında vardır.

Sevdiceğini korumak birileri sevdiğimize zarar veriyorsa içimizi kanatır.Bizi çılgın yapan bu sevdadır bunu idealleri olanlar anlar bizim sevdamız üç kuruşluk ihalelere kurban gitmez.Bazı baloncuların sevdası ranta dayalı bizimkisi karşılıksız bir sevda biz ondan bir şey beklemiyoruz biz onu yüceltmeye çalışıyoruz bunu herkes anlayamaz. Çünkü başka ülke yok başka Elmadağ yok biz bu kıraç topraklarda doğmuşuz ve bizden sonra gelecek olan insanlara yaşanacak bir ülke ve ilçe bırakmak bizim namus borcumuzdur.

ilçemiz Perspektifi olmayan insanlar tarafından yönetilmiş bu nedenle metropolün burnun dibinde doğunun mezrasını yaşıyoruz. Oysa gelir bakımından 50 vilayetin gelirine sahip hedefi olmayan yöneticiler bir Gazi Osman Paşa,veya Kavaklı Dere yapamamışlar. Çünkü buraya kültürden önce para girmiş buda ilçe insanın gelişmesini engellemiş.Yani dünyaya kuyunun dibinden bakar olmuş hal böyle olunca kuyunun genişliği kadar görmüş dünyayı oysa örgütlü yaşamın içinde yer almış olsaydı kuyunun üstünden daha geniş bakardı çevresine. Elmadağ,da dernekler yaşamıyor ilçenin okumuş insanı siyasete girmiyor girene de destek olmuyor.

Ben şöyle tarif ediyorum ilçemi merdivenden çıkan insanın ayağından aşağı çeker buda buraların gelişmesine engel oluyor.Ama umudum var bataklıklarda,da güzel çiçekler açar yeter ki bunları görelim tabiki bu ilçede,de onurlu Elmadağ sevdalısı insanlar var onlarda buraların içine edenlere çok tepkili.Siyasi körlük nedeniyle ilçemizle alakası olmayan insanlar burada yerel yönetimde İlçemin Saray Özünü ,Sunguru,AğılAltını, Tuzlağın, Döleği, Kargalıyı, Göneni, Beş, Pınarı, Kovaca, Musluğun, Doruğu vs bilmeyen insanlar İlçe Belediyesinde yönetici olmak ayrı bir şey sevdalı olmak ayrı bir şey.Bunu anlatamazsın anlamak için yüreğinde sevda olmalı işte bizim içimizdeki böyle bir sevda onlarınki rant işi hazır kaldırımı söküp yapmak sevda değil para kazanmak.

Kısacası seviyorsan yaşadığın yeri hem insana yatırım yap hem de doğaya biri eksik olursa yarım yaşamış sayarım ben hayatı.Bu nedenle dolu,dolu yaşamak adına İlçemi çok Seviyorum bu nedenle Sevdamın üzerine gölge edenlerle sonuna kadar mücadele edeceğim. Çünkü başka Elmadağ yok başka Türkiye yok.Bu nedenle sizde sevin İlçenizi en azından bir Dernek kurun Doğayı ve İlçe Kültürüne katkınız olsun. Bak o zaman yaşanılır bir ilçe yaratılır.Biz buraya sahip çıkmazsak.Ülkemize,de sahip çıkamayız bu böyle biline bu sevda bitmez arkadaş.

ELMADAĞ MEZRAMI

Elmadağ mezramı köy mü yıllardır tartışılır. Çünkü dışarı giden insanlar 30 sene sonra gelse ilçeyi aynı buluyor bu bir anlamda diyalektik anlayışı da çürütüyor. Çünkü her şey değişim içindedir derler ama elmadağ asla değişmez. Zaman zaman ilçenin geri kalmışlığından bahsederim bur da amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek biz nerde hata yapıyoruz da gelişime ve dönüşüme ayak uyduramıyoruz.Bence bütün suç bizim tarihimizde çünkü aç kalmamak için tren soyan bir halk varmıştı MKE’nin gelmesiyle hazır paraya kavuşmuş yan gelirinin olmasıyla rahat bir ortam yaşamış sınıfına yaklaştırmamış bir yanıyla küçük burjuva kalmış. yurt ve dünya olaylarıyla ilgilenmemiş öz olarak ilerici ve yurtsever bir anlayış hakim yerlisi asla gerici ve yobaz değil bu yapıyı kırmak için ilçeye sürekli cemaat kökenli idareciler atandı bir anlamda solu ezen bir anlayış hakimdi hal böyle olunca ilçe insanı da artık yobazlara pirim verir oldu yani yanar döner oldu bu nedenle seçilenlerde asla kalite yok çünkü ilçemiz 50 vilayetin gelirine sahipken bir kavaklı,dere olamadı bu makus tarih değişsin diye Mamak Belediye Başkanı Mamak,tan aday yapmayınca ilçemiz,den Aday oldu bir rüzgarla kazandı. Aradan geçen üç yılda bir gözle görülür değişiklik olmadı var olan parklar bile atılı duruma düştü.Hala ara sokaklarda kaldırım yok büyük şehrin alt yapı çalışmasını çıkarsan ortada bolca sabun köpüğü kalır düşünün her kar yağdığın,da ara sokaklar,kaldırımlar temizlenmez .Çünkü gerek yok halk nasılsa yaşamından memnun ilçede derneklerin olmayışı ilçede muhalefetin bir anlamda eksik olmasına neden oluyor.İlçemiz benim gözümde bir mezra çünkü sosyal yaşantı sıfır sadece erkeklerin arabaya binip içmesi dışında bir etkinlik yok.Tabi birde ilçede en büyük sorun ulaşım sorunu Ankara’ya gitmek bir nevi işkence bu nedenle,de mezrayı hak ediyor.Bakın yazın makine kimya atığını dereye akıttı bir kimseden ses çıkmadı biz haber yaptık sadece.Halk’eğitimin yanında lağım kaldırıma akıyor müdahale eden yok yine cumhuriyet caddesinde kanal yaz boyu aktı tepkide yok müdahalede yok bu çaresizlikler ancak mezrada olur.Sayın başkan Gazete ve Tv,lere çıkarak reklam yapıyor ama yaşamın gerçeği onun uçurduğu balonlara benzemiyor biz mezrada yaşamaya devam ediyoruz.Bir şeyler değişsin istiyorsanız önce muhtar azasını seçmeyi bileceğiz.Değilse ayak takımı gelir oturur hiç bir şey değişmez hayali olmayan insanı aday yapmayın.Hangi kademede olursa olsun.

SAYGI DUYMAK MÜMKÜN MÜ?

İnsanlar yaşarken çevresinden saygı ve sevgi bekler, hep güzel sözler edilsin isterler yaşamları boyu ama kendilerini sorgulamazlar ben diğer insanların mutluluğu için ne yaptım diye.

Ben bazen kırıcı ve kaba oluyorum, bunun nedeni haksızlığa karşı kayıtsız kalan ve kendi çirkin yaşamına seyirci kalanlardan zulme baş eğenlerden kaynaklanıyor.

Filmi geriye alalım 82 Anayasasına evet diyen insanlara saygı duymak mümkün mü?

Çalışma saati 8 saat olmasına rağmen işyerlerinde 13 – 14 saat karşılığını almadan seyirci kalan işçi dahi olmamış köle ruhlu kişiye saygı duymak mümkün mü?

Eğitimin içini boşaltırken kayıtsız kalan, ayrıca okumayan sorgulamayan öğrenciler yetiştiren öğretmene saygı duymak mümkün mü?

Elmadağ – Ankara arası yolcu taşımacılığı yapan araçlarda parasıyla rezil olan ayakta gidip gelen ve sesini çıkarmayan insana saygı duymak mümkün mü?

Lalabel’de oturan vatandaş en çok toplu taşımada ayakta gitmek zorunda kalan ve Ukame’ye şikayet etmeyenlere saygı duymak mümkün mü?

Bizi biz yapan değerleri unutan, markacı ve makarnacılara saygı duymak mümkün mü?

Büyükşehir 15 senede İlçeyi unuttuğu halde 13 Bin oy veren kişilere saygı duymak mümkün mü?

Haber dinlemeyen, gazete okumayan, kitap okumayan ot gibi yaşayan insana saygı duymak mümkün mü?

İnsan yaşarken yaşamın sadece ekmek yemekten ibaret olmadığını bu nedenle mücadele etmek gerektiğini bilmeyene saygı duymak mümkün mü?

Dağları, ovaları yaşadığımız dünyayı hoyratça kirletenlere saygı duymak mümkün mü?

İnsan yaşarken yaşadığı dünyadan sorumlu bireyler olmalı, yaşamı hakkında söz sahibi olmalı, kendi ve çocuğunun toplum geleceğini cellada teslim etmemeli. Son nefesine kadar insanlık için mücadele etmeli banane deme lüksümüz olmamalı. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın sözü insan ait olamaz.

Yolunuz Açık Olsun

Cihan ÇETİN